5 trendov v oblasti vývoja webu, pri ktorých by si mal v roku 2017 zbystriť pozornosť

10.08.2017

V posledných rokoch sa web stále viac a viac zakoreňuje do nášho každodenného života. Používame ho na všetko od nakupovania cez bankovníctvo až po čítanie správ. Čo teda patrí medzi hlavných hráčov, ktorí pozmenia svet techniky?

Umelá inteligencia (AI)


Niektoré z najväčších tech spoločností ako Google, Microsoft a Facebook vydávajú vlastnú AI technológiu na použitie pre verejnosť. Umelá inteligencia sa používa už v rozsiahlych aplikáciách, a to buď na zlepšenie vyhľadávacích nástrojov, ako v prípade Google alebo v prípade Wikipedie na identifikáciu nepresných či poškodených článkov.

S jednoduchším prístupom k potrebným nástrojom pre rozvoj AI môžeme očakávať, že vývojári začnú používať AI novými a rôznymi spôsobmi ako doteraz.

Jedným z takých príkladov je vytvorenie webových stránok založených na AI. Napríklad ak si budete chcieť vytvoriť web, AI webový dizajnér vám najskôr položí otázky ohľadom značky, farieb, rozložení a obsahu, a potom na základe predprogramovaných algoritmov automaticky vytvorí pre vás estetickú webovú stránku.

Virtuálna realita

Ďalšou témou, ktorá vychádza na povrch pri diskusii o budúcnosti technológie je VR. Tento trend už začal v hernom priemysle.

Spoločnosti ako Google a Mozilla začali pracovať s rozhraním API, aby tak pomohli prechodu VR technológie na web.

V nasledujúcom období uvidíme virtuálnu realitu v rôznych aplikáciách počnúc od spravodajstva až po virtuálne prehliadky nehnuteľností.

Internet vecí (IoT)

Internet vecí je posun, kde obyčajne objekty, ktoré nie sú pripojené k internetu, dostanú sieťové pripojenie na odosielanie a prijímanie údajov. Tieto veci sa môžu pohybovať od hriankovača alebo varnej kanvice až po senzory na motorke alebo senzory zabudované v betóne na detekciu prasklín a slabín.

Weboví vývojári sa nemusia priamo podieľať na tvorbe týchto zariadení. Avšak je pravdepodobné, že my sa budeme podieľať na vývoji aplikácií, ktoré používajú, analyzujú a zobrazujú údaje o zariadeniach. Spoločnosti ako Xively a BugLabs už začali pracovať s API, ktoré môžu vývojári používať na komunikáciu s IoT zariadeniami.

Statické generátory webových stránok

Statické generátory webových stránok vytvárajú webstránky z obyčajného textu zvyčajne uloženého v súboroch a nie v databázach. V určitých situáciách, statické webstránky postavené generátormi ako je Jekyll, umožňujú určité výhody ako zvýšenie rýchlosti, bezpečnosť, jednoduchosť nasadenia a zvládanie preťaženia. Avšak nemajú obsah v reálnom čase či užívateľský obsah ako napríklad komentáre, čo sa v súčasnosti na webe stáva nevyhnutnosťou.

Keďže sa siete na dodávanie obsahu a rozhrania API stávajú čoraz lepšou cestou na webe a uľahčujú nasadzovanie obsahu a šablón, mnohí vývojári si myslia, že statické generátory môžu byť zaujímavou oblasťou na sledovanie v budúcom období.

Vývoj webového dizajnu

Ak sa zaujímate o dizajn, tu je niekoľko trendov, ktoré môžeme sledovať v najbližšom období:

  1. Rozhrania založené na pohybe sa pravdopodobne stanú hlavnou doménou webov.  
  2. Tučná a väčšia typografia sa pravdepodobne stane rozšírenejšou.
  3. Ľudia často potrebujú pútavé a presvedčivé spôsoby, ako rýchlo získať svoje informácie. To pravdepodobne vyvolá nárast v používaní videí a iných vizuálnych príbehov.

Web je zaujímavé miesto, kde nič nevydrží príliš dlho. Informácie sa stále menia a metódy, ktoré používame pri riešení týchto informácií, sa budú spolu s nimi vždy vyvíjať.

O ďalších trendoch sa môžeš dočítať viac TU.

© 2017 MyCourse. Košice
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky