Aká bude budúcnosť umelej inteligencie?

25.02.2018

Umelá inteligencia (AI) je čoraz viac riešenou témou dnešného desaťročia. Jedna strana jej naplno dôveruje a verí v jej pozitívnu budúcnosť, druhá strana ju kritizuje a považuje ju za škodlivú. Jedným veľkým podporovateľom AI je aj Mark Zuckerberg, ktorý ju podporuje a má voči nej kopec optimistických názorov. Elon Musk má však na celú situáciu opačný názor. Tvrdí, že môže mať pre ľudstvo deštruktívny dopad a mali by sme byť voči nej veľmi opatrní. Jedno je však isté. Každým rokom sa do nej investuje čoraz viac peňazí a na jej vývoji pracujú malé startupy i veľké firmy ako IMB, Google či Microsoft.

AI je typická pre svoje inteligentné správanie ako je samostatné učenie sa zo skúseností, spracovanie zložitých situácií, odvodzovanie si rôznych udalostí a podobne. Je ju možné aplikovať na diagnostické, robotické a senzorické systémy, počítačové videnie, vzdelávanie atď. Veľký posun môžeme vidieť pri technológiách autonómneho riadenia vozidiel, ktoré už dnes dokážu jazdiť bez zásahu šoféra. Vedci chcú využívať AI pri riešení skutočných problémov na základe výberu rôznych možností a scenárov, ktoré sa zdajú byť najpravdepodobnejšie. Je až neuveriteľné, aké tempo nabral jej vývoj a kde všade sa dá uplatniť. V Saudskej Arábii urobili obrovský "boom" a to tým, že ako prvý udelili občianstvo robotovi. Táto umelá inteligencia so svojim vlastným telom dostala meno Sophia. Dokázala plnohodnotne reagovať a odpovedať na otázky novinárov, sršala šťastím a všetci z nej boli uchvátení.

Odhaduje sa, že do roku 2020 zanikne kvôli umelej inteligencii cca 1,8 milióna pracovných miest, no zároveň vytvorí 2,3 milióna nových. Veľké inovácie prídu v oblastiach zdravotnej starostlivosti, vzdelávania či v segmente výrobných firiem. Čo to pre nás všetkých znamená? Budúcnosť si bude vyžadovať kvalifikovaných odborníkov. Trh bude uprednostňovať jednotlivcov, ktorí budú mať znalosti v programovaní. Skvelé poznatky sa dajú získať rôznymi seminármi, školeniami, alebo aj online kurzami. Nikdy nevieš či sa v tebe neukrýva skrytý talent.