Ako sa začať venovať programovaniu?

04.01.2018

Stať da plnohodnotným programátorom v dnešnej dobe sa môže prakticky hocikto. Netreba mať k tomu ani žiadnu strednú, či vysokú školu. Stačí mať chuť učiť sa nové veci, vášeň pre programovanie a vytrvalosť neskončiť po prvých nezdaroch.

Skôr ako sa začneme venovať učeniu, je dobré, vybrať si smer akým by sme sa chceli uberať. Chcem vedieť vytvárať weby? Chcem vedieť vytvárať aplikácie? Chcem vedieť programovať a nastavovať stroje, softvéry? K tomu aj prispôsobíme programovací jazyk, ktorý sa začneme učiť. Samozrejme čím viac programovacích jazykov budeme ovládať, tým budeme na trhu práce uplatniteľnejší, ale zo začiatku bude stačiť ak pochopíme základy jedného. Medzi najžiadanejšie programové jazyky patrí SQL, Java, JavaScript, C++, Python, Swift, Ruby on Rails, a C#.

Najlepší spôsob ako začať je zúčastniť sa kurzu, zameraného na určitý programovací jazyk, ktorý sme si vybrali. Ak preferujeme učenie sa z pohodlia domova, máme na výber aj online kurzy. Po zúčastnení sa takéhoto kurzu je ďalej dobré na sebe pracovať a snažiť sa doma vytvárať vlastné weby či aplikácie, kde využijeme svoje získané poznatky. Skvelým pomocníkom je mať aj svoju vlastnú literatúru, kde budeme mať rady a triky o našom jazyku. V dnešnej dobe je na webe aj množstvo diskusných fór, kde môžete požiadať skúsenejších programátorov o pomoc, poprípade môžete nájsť už naprogramované kódy, ktoré môžete použiť, alebo upraviť podľa seba.

Vedieť len teóriu nestačí. Skúsenosti sú veľmi dôležité a čím viac ich nazbierate tým lepším sa stanete. A samozrejme nikdy sa netreba prestať učiť, pretože svet technológii napreduje a stále prináša niečo nové.