Je Adobe Premier Pro CC lepšia voľba ako Final Cut X Pro?

25.10.2017

Na internete existuje množstvo diskusií, kde sa ľudia hádajú o tom, ktorý program na úpravu a strih videí je lepší. Medzi najpoužívanejšie patrí Adobe Premier Pro CC a Final Cut X Pro. Aké sú výhody a nevýhody používania jednotlivých programov?


Rýchlosť renderovanie je veľmi dôležitý aspekt pre ľudí, ktorý sa venujú tvorbe online videí a chcú ho dostať na web čo najrýchlejšie. Optimalizácie robia Final Cut X Pro v tomto prípade lepšou voľbou.

Progam Adobe Premiere Pro CC beží na operačných systémoch Windows, ale aj MAC. To z neho robí program lepší pre tímovú spoluprácu, kde môže súbor otvoriť hocikto, bez rozdielu na operačný systém. Obsahuje dokonca aj súbory Team Project, ktoré uľahčujú tímovú spoluprácu.

Final Cut Pro CC nekladie dôraz na prácu v kolektíve, skôr sa sústreďuje na prácu jednotlivca. Obsahuje jedno stopovú, magnetickú časovú os, ktorá so zvukovou osou pôsobí veľmi prehľadne a elegantne. Ovládanie je jednoduché a spolu s OS pôsobí dizajn ucelene.

Adobe Premier Pro CC sa spolieha na svoj otvorenejší vrstvový systém. Môžete mať viacej vrstiev videí, s rôznymi zvukovými nahrávkami, zvukovými efektmi, či efektmi prechodov a všetko bude úžasne prehľadné a organizované. Vždy budete vedieť kde čo máte.


Premier dokáže prečítať a pracovať s veľkým množstvom video formátov, zvukových formátov a rôznymi kodekmi. Taktiež dokáže exportovať do viacerých formátov a to z neho robí kompatibilnejší program. Veľmi užitočné je aj prepojenie iných programov od Adobe medzi sebou ako napr. Adobe After Effect, Photoshop a iné, ktoré umožňujú spraviť veci, čo v Premieri možné nie sú.

Final Cut X Pro ma fantastické možnosti farieb, ale aj iných vecí. No v porovnaní s Premierom zaostáva, pretože v ňom je tých možností na úpravu a efekty širší.

Z hľadiska kompatibility a profesionálnejších možností ktoré Premier ponúka sa stáva lepším programov pre skupinu profesionálnejších ľudí, ľudí, ktorí chcú pracovať v tímoch a na zložitých projektoch. Pre amatérskych strihačov, ktorí majú radi rýchlosť renderovania, jednoduchosť strihu a úpravy videa, je lepšou voľbou Final Cut X Pro, ktorý ponúka množstvo variácií úprav videa, dostačujúcich pre online tvorbu(napr. YouTube), či inú amatérku tvorbu.

Zdroje: Digitaltrends.comMacprovideo.com