V akom textovom editore programovať?

12.03.2018

Súčasťou každého vývoja web stránky, alebo nejakého softvéru je program, ktorý nám umožní a uľahčí písanie kódov. Vďaka ich nespočetnému množstvu si je dnes veľmi ťažké vybrať ten najvhodnejší. V tomto článku vám predstavíme 6 editorov na písanie kódu, ktoré sú vo svete populárne a odporúčajú ich profesionálny vývojári.

· Sublime Text

Výkonný a jednoduchý, to je najlepší popis Sublime Textu. Je úplne prispôsobiteľný, s krásnym dizajnom stavaný na platformy Mac, Windows i Linux. Obsahuje množstvo funkcií, ktoré ocení nejeden z vás. Priehľadné užívateľské rozhranie a stovky rozšírení spolu s prijateľnou cenou 80 USD robia tento editor veľkým hráčom na trhu.

· Atom

Atom je taktiež multiplatformový (Windows, Mac, Linux) editor vhodný pre začínajúcich, ale i pokročilých programátorov. Využíva všetky funkcie, ktoré sa od dobrého programu na písanie kódov vyžadujú. Patrí sem kontextový dokončovací systém, automatické odhalenie jazyka, alebo zvýraznenie syntaxi. Pomocou rôznych inštalovateľných balíkov je tiež ľahko prispôsobiteľný. Veľkou výhodou je, že je zadarmo.

· Notepad++

Ďalší bezplatný a populárny program, určený však len pre operačný systém Windows. Veľmi univerzálny pre všetky typy jazykov so širokou škálou skvelých funkcií. Notepad++ je úžasná a dobrá voľba pre začínajúcich programátorov.

· Coda

V roku 2007 vyhral tento editor ocenenie Apple Design Award za najlepšiu používateľskú skúsenosť. Tento systém funguje len na platformách OS X a iOS a od začiatku je jeho cieľom zjednodušiť život webovým vývojárom. Cena je o niečo vyššia, ale vzhľadom na možnosti, dizajn a jednoduchosť ktorú prináša je 99 USD stále prijateľnými.

· TextWrangler

Fantastický a výkonný editor pre systém Mac OS X, ktorý pochádza z textového editora BBEdit.

Dokáže výborne upravovať, vyhľadávať a transformovať text a HTML kód. Svojimi možnosťami je dokonalý nástroj nie len pre programátorov, ale aj správcov systému. Cena, za ktorú si môžete TextWrangler zakúpiť je $49.99.

· TextMate

Dobre známi pre vývojárov, ktorí kódujú v systéme Mac. V roku 2006 získal ocenenie Apple Design Award za najlepší Mac OS X Developer Tool. Tento editor je vynikajúci pre vývoj v moderných jazykoch a obsahuje skvelé funkcie ako vyhľadávanie v rámci projektov, automatické odsadenie pre priehľadnosť, doplňovanie slov z aktuálneho dokumentu a mnoho ďalšieho úplne zadarmo, keďže sa jedná o bezplatný program.

Na trhu samozrejme existujú mnohé ďalšie textové editory, ktoré sú kvalitné a využíva ich veľa vývojárov. Každý má iné preferencie a nájde si editor, ktorý bude vyhovovať presne jeho požiadavkám. Veríme, že tento článok vám pomohol nájsť svoj nový program, v ktorom sa vám budú vaše kódy písať najlepšie.

Zdroj: Wplook